נכס משותף בהליך גירושין

הליך גירושין 

הליך גירושין הוא נושא רגיש וקשה עבור רוב הזוגות הנשואים שמחליטים לפרק את התא המשפחתי. כדי להקל על הזוגות הללו, מבצעים הליך גישור. המטרה היא להגיע לגישור ולהבנות בין הצדדים במקום להתנגח בבתי המשפט. קיימים נושאים רבים שעליהם יש מחלוקות בין בני הזוג, כמו נושא המשמורת המשותפת או לחלופין תשלום דמי מזונות, חלוקה של רכוש, ממון ועוד. בזכות הליך גישור אפשר להגיע להסכם מהיר יחסית ולהגישו לאישור של בית המשפט. במסלול זה כל אחד מבני הזוג יכול להתחיל דרך חדשה, בשילוב נכון של חינוך הילדים והענקת מלוא תשומת הלב לה הם זקוקים.                

במקרים רבים לבני הזוג יש דירה משותפת שבה הם מתגוררים ובהליך הגישור נקבע שהם ימכרו את הנכס, יחזירו את המשכנתא שנותרה ויתחלקו חצי חצי בכסף שנותר. כדי למנוע מחלוקות ומצב של חוסר אמון, הם מבצעים את התהליך בסיוע של עורך דין מכירת דירה אשר מנהל תהליך זה מתחילתו ועד סופו. אחת הבעיות האקוטיות היא לא ליצור שינויים עבור הילדים כמו מעבר לגן ילדים או לבית ספר אחר. השינוי המשפחתי הוא דומיננטי ולכן עדיף לא להוסיף לכך שינויים שנובעים ממעבר הדירה כמו גננת, מורים וחברים חדשים. לכן בני זוג רבים נשארים לאחר מכן בסביבת מגורים זהה.

הליך גירושין באמצעות גישור 

היתרון של הליך גירושין באמצעות גישור הוא שהתהליך מתבצע באמצעות יועצים חיצוניים שהם מקצועיים ביותר בנישה זו. מדובר בעורכי דין שתחום ההתמחות שלהם הוא גירושין, פסיכולוגיים שמתמקצעים בטיפול בילדים, שיחות איתם בנושא הפירוד של ההורים, כלכלנים ואקטוארים אשר מנתחים את המצב הכלכלי של בני הזוג ויוצרים את החלוקה ההוגנת של מחצית מהרכוש והממון, אלא אם קיים הסכם ממון ובסיטואציה זו, פועלים על פי מה שנרשם בהסכם החתום ביניהם. 

משמורת משותפת או מגורים אצל הורה אחד 

בהתאם לסיכום בין הצדדים מתקבלת החלטה שהיא לטובת הילדים. אם יש החלטה על משמורת משותפת נקבעים הסדרי הראיה במהלך השבוע, בסופי השבוע, בחגים, בחופשות, בעת מחלה ובכל נושא אחר. אם יש החלטה על משמורת של אחד מההורים, נקבע מתי ההורה השני יפגוש את הילדים וכל המידע על אופיין של הפגישות הללו. כמו לדוגמה יום או יומיים בשבוע לכמה שעות ולאחר מכן הם אמורים לחזור לשינה בבי הקבוע שלהם. 

יש מקרים חריגים שבהם המפגשים הללו יתקיימו רק בנוכחות שני ההורים, או גורם ניטרלי לאור בעייתיות בקשר בין ההורים או בין הילדים. 

היתרונות של הליך גישור 

הליך גישור הוא בדרך כלל הליך מהיר. הוא אורך כמה מפגשים שבכל אחד מהם מטפלים בנישות אחרות שעליהן יש להגיע להסכמות. במידת הצורך נעזרים באנשי מקצוע. 

בדרך זו מטפלים בכל הרבדים שהיו בעייתיים בתחילת הדרך וזאת כדי להגיע להסכמות שמקובלות על שני בני הזוג והם גם מרוצים מההסכמות הללו. כך התהליך מסתיים תוך פרק זמן קצר במקום תהליך שנמשך שנים בבית המשפט.