גירושין וילדים - כיצד לעשות זאת חכם ונכון יותר

מה קורה לילדים בגירושין?

הנחת המוצא הרווחת של כל מי שעוסק בתחום הגירושין ומלווה משפחות שנמצאות במהלך ולאחר הליך גירושין, היא שהליכי גירושין גורמים לנזק לילדי המתגרשים. הנחת מוצא זו נכונה באופן כללי אך כאשר מתחילים לרדת לרמת המקרים הפרטנים, התמונה מתחילה להשתנות.
מאחר והליכי הגירושין הפכו לשכיחים ביותר בעולם המערבי (40% מהזוגות מתגרשים), נערכו ועדיין נערכים מחקרים רבים לאורך השנים, שמטרתם לבחון את השפעת הגירושין על הילדים בטווח הקצר ובטווח הארוך. אם נתבקש לסכם את מסקנות המחקרים הללו נוכל לקבוע שתי עובדות מרתקות:

  1. גובה הנזק לילדי גירושין גדל ביחס ישיר לעוצמת הלהבות במלחמת הגירושין בין ההורים.
  2. ילדים שהוריהם התגרשו בהסכמה ובצורה לא מלחמתית (בתהליך גישור גירושין), כמעט ולא נפגעים מהגירושין בטווח הבינוני והארוך והקשר ביניהם להורים נהיה חזק ומשמעותי יותר.

פאנל מומחים של מוסכם בנושא משמורת משותפת –

לאיזה ילדים הגירושין יותר קשים?

פסיכולוגי ילדים ועובדים סוציאליים המלווים משפחות במהלך ואחרי הליכי גירושין, מספרים שכל ילד אשר מגלה שקיים משבר בין הוריו, נקלע למשבר פנימי. הוריו של הילד הם העוגן של חייו והמחשבה על פירוק התא המשפחתי נתפסת בעיני הילד כסוף העולם אותו הוא מכיר. תחושה זו המאפיינת כל ילד שהוריו מתגרשים, חזקה פי כמה בקרב ילדים צעירים ונהיית קלה יותר לטיפול ככל שהילדים בוגרים יותר.

מחקרים שבדקו את המשמעות של הגירושין בקרב ילדים הגיעו למסקנות בנוגע להשפעת הגירושין על ילדים ממין שונה. מסתבר שלבנים הגירושין קשים יותר מאשר לבנות מאחר והם תלויים יותר רגשית בתא המשפחתי. כמו כן הסתבר שלעיתים הבנות דווקא מתחזקות מגירושיי הוריהם. הדבר קורה בעיקר בהליכי גירושין בהם האמא מנהלת את הליך הגירושין שלה בצורה מופתית המחזקת את הביטחון של הבת ביכולותיה כאישה לעתיד.

מעוניינים לשמוע עוד? שיחת ייעוץ והכוונה למעוניינים לעבור גישור - ללא עלות!

האם הנזקים קבועים?

החדשות הטובות הנובעות מהמחקרים המובילים שנעשו לבדיקת השפעות הגירושין לטווח הארוך הן שטיפול נכון בילדים מונע נזקים קבועים. אמנם המחקרים קובעים שילדים שנמצאים עוד לפני תקופת הגירושין במצבים רגשיים בעייתיים, נכנסים למצוקה גדולה יותר בטווח הקצר. אך מלבד אותם מקרי קיצון,  שגם הם יחלפו בעזרת טיפול נכון, מסתבר שבממוצע 75% מילדי הגירושין מצליחים להתגבר על הנזקים וממשיכים בחייהם כבר לאחר שנתיים מהגירושין.

מאחר ומדובר בשנתיים מסיום הגירושין, מומלץ לבני הזוג המתגרשים לעשות ככל שביכולתם על מנת ולקצר את הליכי הגירושים. הליכים שנמשכים שנים רבות, בעצם מונעים מהילד את היכולת להחלים. זאת מאחר והגורם למצוקה נמצא סביבו כל הזמן. לאחר תקופת ההחלמה מהגירושין הנמשכת בממוצע בין שנה לשנתיים, מדווחות משפחות הגירושין שהם מצליחות להמשיך בחייהם והיחידים בקבוצה יכולים להפוך שוב לאנשים מאושרים.

רוצים שנחזור אליכם לייעוץ חינמי? השאירו פרטים

מאיה שפירא מוסכם עורכת דין מגשרת

נכתב ובפיקוח - מאיה שפירא עורכת דין ומגשרת

מאיה מנהלת מרכז מוסכם לגישור גירושין, המרכז הגדול והמוביל בישראל בפריסה ארצית. מאיה משמשת כמנהלת המקצועית של המרכז ובעלת ניסיון של מעל ל15 שנים בתחום הגירושין.

אולי יעניין אותך לקרוא עוד על:

לשיחת חינם עם מגשרת:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם: