האפשרויות השונות להתגרש בישראל

איך מתגרשים? אילו דרכים קיימות על מנת ולהתגרש בישראל

קיימות ארבע דרכים עיקריות להתגרש בישראל. במאמר קצר זה תוכלו להכיר את הדרכים ואת יתרונותיהם וחסרונותיהם:

גישור גירושין

הליך בו יושבים בני הזוג המעוניינים להתגרש יחד עם מגשר ניטרלי שתפקידו לעזור לבני הזוג לגבש הסכם גירושין סופי שיהיה מקובל על שניהם. הסכם הגישור גירושין שמושג בסיומו של התהליך (16-20 שעות נטו בממוצע) הינו הסכם הכולל הסכמות לכלל הנושאים החשובים לבני הזוג. בסיומו של הליך הגישור גירושין, מושג הסכם גירושין אשר מוגש לבית המשפט. שם מקבל ההסכם תוקף של פסק דין ההופך את הגירושין לפורמאליים. בשנה האחרונה נכנס חוק גישור חובה שהפך את הליך הגישור לחובה על כל המתגרשים החדשים. היתרון הגדול ביותר של הליך זה הוא העובדה שהתקשורת שבעזרתה הגעתם להסכמות ולבניית הסכם גירושין מלא וטוב – היא שתאפשר לכם להמשיך לחיות את חייכם בצורה חופשית וללא משקעים מהגירושין. הליך הגישור הינו ההליך הקצר והזול ביותר – וגם זה שמשיג תוצאה שבה אתם רוצים ולא אחרים רוצים עבורכם.

גירושין בהסכמה/גירושין בשיתוף פעולה

הליך חדש יחסית בו בני הזוג עצמם מיוצגים על ידי עורכי דין נפרדים, אבל לא בבית המשפט אלא בחדר הדיונים. כלומר מדובר על הליך שאינו מתנהל בבית המשפט מצד אחד, אבל עורכי הדין (כאלו שעברו הכשרה רלוונטית להליך) מייצגים כל אחד מהצדדים. אחד היתרונות של הליך זה על פני הליך הגישור הוא שבהליך גישור מחוייבת תקשורת בין בני הזוג, אחרת לא ניתן לשבת יחד בחדר הגישור. בהליך גירושין בהסכמה – גם אם אין תקשורת, לא חייבים לרוץ לבית המשפט וניתן לדבר מחוצה לו. בהליך זה גם משולבים אנשי מקצוע נוספים כמו פסיכולוגית, איש כספים ועוד על מנת לטפל בכל המורכבויות של ההליך.

גירושין בהליך משפטי

בהליך זה מגישים בני הזוג כתבי טענות אחד כנגד השני, על מנת ולשכנע את השופט שידון בתיקם בצדקתם. השיטה המשפטית המלווה בעורכי דין הובילה אינספור זוגות וילדי גירושין לתסבוכות משפטיות אשר גרמו לנזק נפשי עצום יחד עם נזקים כלכליים לכל המעורבים. בעקבות החוק להסדרת התדיינות במשפחה שנכנס לתוקפו באוקטובר 2016, אמור היה להיפסק השימוש בהליך המשפטי כאקט פעולה ראשון. עדיין זוגות רבים מאוד מגיעים לבתי המשפט וסערת הרגשות והכעסים מונעת מהם לייצר תקשורת שמאפשר להתגרש בדרכים אלטרנטיביות. חשוב לזכור שבשיטה זו מי שקובע כיצד חייכם יראו וכיצד הסכם הגירושין שלכם יראה – הוא שופט שכמעט ולא מכיר אתכם. שיטה זו היא גם היקרה והמזיקה ביותר לכם ולסובבים אתכם.

גירושין בהסכמה עצמאית

מדובר בשיטה הנכונה ביותר עבור בני זוג המעוניינים להתגרש ומסכימים על כלל הנושאים שעל הפרק. כאשר זהו המקרה (לרוב כשאין ילדים) יכולים בני הזוג לרשום את ההסכמות ביניהם על דף, להגישם לבית המשפט ולקבל חותמת רשמית על ההסכם שהשיגו בעצמם. גם בשיטה זו חשוב להתייעץ (יחד רצוי) עם עורך דין/מגשר שיאפשר לכם לבנות את הסכם הגירושין וההסכמות ביניכם בצורה נכונה ומלאה.

מעוניין לשמוע עוד? שיחת ייעוץ והכוונה למעוניינים לעבור גישור - ללא עלות!

אולי יעניין אותך לקרוא עוד על:

לשיחת חינם עם מגשרת:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם: