הסכם שלום בית

לא כל זוג שמחליט לסיים את מערכת היחסים ביניהם חייב לעשות זאת בצורה קשה ומכאיבה, דרך תביעות גירושין בבית המשפט. לעתים הרבה בעיות ניתנות לפתרון באופן רגוע יותר, לפני שמחליטים להתגרש באופן סופי. במסגרת הסכם שלום בית מנסים למצוא את הדרך לגשר על מרבית הבעיות בין בני הזוג ולתת להם את ההזמנות לשקם את מערכת היחסים במקום להתגרש.

מהו הסכם שלום בית?

במצב שבו שני בני הזוג מגיעים למסקנה שעדיף להם לנסות ולשקם את מערכת היחסים לפני שהם מחליטים לעשות את הצעד המהותי של גירושין, הם יכולים לנסח ביניהם הסכם שלום בית ובו להגיע להסכמות בכל הנוגע לסכסוכים הקיימים ביניהם וזאת על מנת לחזור ולחיות בזוגיות יציבה וטובה.

אילו נושאים נידונים במסגרת הסכם שלום בית?

1.  הסכם שלום בית –  הסכם שלום בית, מתייחס רק לנושאים שבהם חלוקים בני הזוג באופן כללי.
זה יכול להיות כל דבר בעצם שהוביל למשבר ביניהם. לדוגמא:

  • התנהלות פיננסית בבית
  • צורת ודרך קבלת ההחלטות ביניהן
  • היחסים עם הסביבה הקרובה – הורים/אחים/ חברים
  • חלוקת העבודה בבית – מי נושא בנטל עבודות הבית ובאיזה אופן.
  • נסיעות לחו"ל – מתי וכמה?
  • רכוש משותף – מה האחריות של כל אחד על הרכוש, חשבונות משותפים וכדומה
 

כל הנושאים הקשורים לילדים המשותפים (במידה וישנם). כל אחד מבני הזוג צריך להכניס להסכם באופן גלוי וישיר את כל הדברים שהובילו אותו בעצם להגיע להחלטה לפרק את הקשר ולמצוא באמצעות ההסכם הזה את הדרך לפתרון אותן בעיות וסכסוכים.

2. [ההסכם שלום בית המנוסח בכותרתו "הסכם שלום בית לחלופין גירושין" שכן, הוא כולל למעשה שני חלקים. חלק ראשון של ההסכם בא ולהסדיר את כל הנושאים עליהם חלוקים בני הזוג, חלק שני הוא הסכם גירושין ומתייחס לכל הסוגיות הנוגעות לבני הזוג במידה ויחליטו להתגרש וכולל בין היתר התייחסות לנושאים: מזונות, משמורת, רכוש משותף, פיצוי כספי, הסדרי ראיה, חלוקת נכסים ועוד

מי מנסח את הסכם שלום הבית?

הסכם שלום בית צריך ונכון שילווה ביעוץ עורך דין במסגרת גישור, שכן הסכם מעין זה מתייחס לנושאים מהותיים וחשובים לעתיד בני הזוג ומשפחתם. הדרך הטובה לעשות הסכם שלום בית הוא בהליך  גישור שנעשה ע"י עורכי דין מומחים בתחום זה, שכן כך מקבלים את כל הבסיס והידע המשפטי הדרוש לכתיבת הסכם שלום בית אשר שומר על זכויות שני הצדדים ומתייחס לכל אשר יקרה במידה ומערכת היחסים לא תצלח את ההזדמנות הזו ותגיע בכל זאת לידי גירושין.

האם ההסכם מחייב את שני הצדדים?

התשובה היא: בוודאי. מדובר בהסכם שנעשה ברוח טובה ועל מנת לגשר בין המחלוקות שיש בין בני הזוג אך כדי לוודא כי כל אשר נקבע בו אכן יבוצע בפועל ההסכם צריך לקבל תוקף משפטי וזאת בקבלת אישור בבית הדין הרבני או בבית משפט לענייני משפחה. הסכם שלום הבית מחייב את שני הצדדים רק לאחר שההסכם מאושר ומקבל תוקף פסק דין.

מה קורה אם צד כלשהו מפר את ההסכם?

מטרתו  של הסכם שלום בית היה ונותר הסכם לשיקום מערכת היחסים ולכן לא ניתן לאכוף אותו באופן כלשהו על אחד מהצדדים במידה וזה לא מקיים תנאי מתוך ההסכם כפי שנקבע. אם מדובר בהסכם שלום בית בלבד הרי הפרתו יכולה בעת תביעת גירושין להוות כלי כנגד הצד שהפר שכן, יש בהתנהגותו זו כדי להצביע על חוסר תום לב.

שימו לב שאם מדובר בהסכם שלום בית לחילופין גירושין – החלק השני של ההסכם הוא הסכם גירושין לכל דבר ועניין וייכנס לתוקף משפטי במידה והסכם שלום הבית יופר ואף לא יהיה צורך בערכאה משפטית כדי שהסכם זה יקבל תוקף ומשנה.

האם ניתן להגיש תביעת גירושין אחרי שגובש הסכם שלום בית?

באופן עקרוני התשובה היא כן. אך יש לעשות שוב הבחנה בין שני סוגי ההסכמים. אם מדובר בהסכם שלום בית בלבד, הרי אין כל מניעה לאחד מהצדדים להגיש תביעת גירושין בכל עת ולא יהיה בכך הפרת הסכם.

לעומת זאת, אם מדובר בהסכם שלום בית לחילופין גירושין, הרי החלק השני בהסכם מהווה הסכם גירושין לכל דבר ועניין ומחייב לגמרי על כל פרטיו וסעיפיו ולכן מרגע שצד הפר את הסכם שלום הבית, הסכם הגירושין ייכנס לתוקף  ללא צורך בערכאות משפטיות וגם אם צד כלשהו יחליט למרות ההסכם להגיש תביעה בבית המשפט, יהיה לו קשה מאוד להגיע להסכמות שונות מאלו שגובשו בהסכם הגירושין ואף בית המשפט עשוי לראות את עצם התביעה למרות ההסכם כהתנהלות שאינה מקובלת ובחוסר תום לב.

סיכום

הסכם שלום בית, מהווה את דרך המלך לשיקום מערכת היחסים בין בני הזוג לפני שהולכים לגירושין. במסגרת הליך גישור שנעשה ע"י עורכי דין, אפשר ונכון לגבש הסכם שיהווה את המסגרת הטובה ביותר עבור בני הזוג לצורך פתרון הסכסוכים והמחלוקות ביניהם, וזאת תוך שמירה על הזכויות המשפטיות שיתכן וידנו במידה והסכם שלום הבית לא יצליח להחזיק מעמד. חשוב להבין על איזה מבין שני סוגי ההסכמים חותמים, ומה ההבדל ביניהם. במסגרת גישור תוכלו להחליט איזה הסכם נכון ביותר עבורכם בשלב זה ומה המשמעות המשפטית של כל אחד מהסכמים אלו על מערכת היחסים ועל המצב המשפטי העתידי.

לשיחת חינם עם מגשרת:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם: