ידועים בציבור

המונח "ידועים בציבור" מתייחס לבני זוג אשר למרות שהם אינם נשואים כדת וכדין, מהבחינה המשפטית, הם עדיין נחשבים כזוג עם מערך של זכויות שונות.
כידוע בשנים האחרונות, יותר ויותר זוגות מנהלים חיים זוגיים עם מגורים משותפים ובמקרים מסוימים גם עם ילדים משותפים וזאת, מבלי לבוא בברית הנישואים –  הן מבחירה והן מחוסר אפשרות להינשא בישראל.
זוגות כאלה, יכולים לחיות יחד כידועים בציבור ולהיות זכאים לזכויות אשר זהות לאלו להם זכאים זוגות נשואים.
חשוב לציין, כי נכון לשנת 2022 עדיין לא קיימת חקיקה מסודרת סביב נושא זה ולכן, השאלה אם בני זוג אכן נחשבים כידועים בציבור תלויה בהחלטה של בית משפט.

הסיבות בגינן זוגות בוחרים לחיות כידועים בציבור

יש לא מעט סיבות בגינן יותר ויותר זוגות בחורים לוותר על טקס הנישואים ולחיות כידועים בציבור, כאשר, בין הסיבות העיקריות לאותה הבחירה:

  • אידיאולוגיה – טקס הנישואין בישראל הוא טקס מכוח הדין הדתי. ומבחינת זוגות רבים אינם מעוניינים שאותו דין דתי יחול גם עליהם.

  • אי יכולת להינשא בישראל – אם נחזור רגע לדין הדתי, חשוב להבין שלא כל הזוגות גם עומדים בתנאים השונים אשר מאפשרים להם להינשא בישראל.

  • עליה באחוז הזוגות המתגרשים – בישראל (ובעולם כולו) ישנה עלייה מתמדת באחוז הזוגות אשר בוחרים להתגרש. לא מעט גרושים ממשיכים לפרק ב' ובפרק החדש, הם כבר מבקשים לחיות כידועים בציבור ולא כזוג נשוי.

  • שינוי בתפיסת המושג משפחה – בשנים האחרונות אנחנו רואים עוד ועוד משפחות אשר שונות מהתבנית ה"קלאסית" הכוללת: אבא, אמא וילדים – כיום, יש לא מעט משפחות המורכבות מ-2 אימהות, 2 אבות, הורים יחדניים ועוד..

ההגדרה של ידועים בציבור

ההגדרה של ידועים בציבור מתייחסת כאמור לזוג, אשר מנהל משק בית משותף ואשר חייהם המשותפים אינם שונים במהותם מחייהם שם זוגות נשואים.

מה שמבדיל בין ידועים בציבור לבין זוגות נשואים הוא למעשה רק התוקף הפורמאלי אשר ניתן לזוגות אשר בוחרים להינשא כדת וכדין.

ישנם 2 מבחנים אשר תפקידם לוודא שזוג מסוים אכן נחשב כידועים בציבור:

המבחן הראשון: זוג אשר מנהל משק בית משותף (בכל מה שקשור לרכוש ולכספים) ומנהל חיי משפחה.

המבחן השני בא לידי ביטוי בידיעת הציבור (אנשים אשר בסביבתם של אותו הזוג), אשר סבורים כי הם זוג.

רוצים לשמוע עוד? שיחת ייעוץ והכוונה למעוניינים לעבור גישור - ללא עלות!

האם זוגות חד מיניים יכולים להיחשב כידועים בציבור?

כידוע, זוגות חד מיניים, 2 גברים או 2 נשים, אינם יכולים להינשא בארץ, לכן, האפשרות שלהם לקבל זכויות והכרה כלשהי כזוג, היא דרך הגדרת יחסיהם כידועים בציבור.

זוגות אשר יוכרו בבית המשפט כידועים בציבור, יהיו זכאים לזכויות שונות כמו: זכויות במקרה של פטירה של אחד מבני הזוג, זכויות בענייני פרידה הקשורים לכספים, ענייני הורות ועוד..

בכדי שבית המשפט יוכל לקבוע עם זוגות חד מיניים אכן ידועים בציבור, נבדקים נושאים כמו: ניהול משק בית משותף, ניהול קשר זוגי וחיי משפחה ונושאים נוספים – קריטריונים אשר נבדקים גם במקרה של זוגות הטרוסקסואליים אשר אינם נשואים.

האם ידועים בציבור צריכים להודיע פורמאלית על פרידה?

התשובה היא לא. במידה ובני זוג ידועים בציבור החליטו לפרק את החבילה והכול מתבצע ברוח טובה אם לא צריכים ליידע גוף או מוסד מסוים בדבר הפרידה.

עובדת היותם ידועים בציבור גם לא רשומה בתעודת הזהות, כך שאין גם צורך להגיע למשרד הפנים לבצע שינויים.

מה חשוב לדעת על מזונות משקמים?

נשאלת השאלה: מה יכול לקרות במקרים ובני הזוג אשר אינם נשואים, נפרדים והאישה נותר עם נטל כלכלי שאין לה את האפשרות להתמודד אתו לבדה? כידוע, הזוג לא עובר הליך גירושין –  אשר במסגרתו מתבצעת חלוקת רכוש מסודרת ובעת הצורך, נקבעים תשלומי מזונות לאישה.
במקרים כאלו, נהוג לקבוע במקרים מסוימים מזונות משקמים או מזונות אזרחיים.

המטרה של הפסיקה על מתן מזונות מהסוג הזה, היא לאפשר לאישה לקבל סיוע כספי אשר יסייע לה למעשה, לשקם ולארגן את החיים שלה.
מזונות משקמים נקבעים כאמור לתקופת זמן מוגבלת – כאשר, פרק הזמן יקבע בהתבסס על פרמטרים כמו: רמת החיים אליה האישה הייתה מורגלת טרם הפרידה, אורך החיים המשותפים של אותו זוג, מידת התלות הכלכלית שלה בגבר אותה היא פיתחה במהלך חייהם המשותפים וכיוצא בזה.

רוצים שנחזור אליכם לייעוץ חינמי? השאירו פרטים

מה קורה אם צד כלשהו מפר את ההסכם?

מטרתו של הסכם שלום בית היה ונותר הסכם לשיקום מערכת היחסים ולכן לא ניתן לאכוף אותו באופן כלשהו על אחד מהצדדים במידה וזה לא מקיים תנאי מתוך ההסכם כפי שנקבע. אם מדובר בהסכם שלום בית בלבד הרי הפרתו יכולה בעת תביעת גירושין להוות כלי כנגד הצד שהפר שכן, יש בהתנהגותו זו כדי להצביע על חוסר תום לב.

שימו לב שאם מדובר בהסכם שלום בית לחילופין גירושין – החלק השני של ההסכם הוא הסכם גירושין לכל דבר ועניין וייכנס לתוקף משפטי במידה והסכם שלום הבית יופר ואף לא יהיה צורך בערכאה משפטית כדי שהסכם זה יקבל תוקף ומשנה.

ידועים בציבור ורכוש משותף

בכל מה שקשור לרכוש משותף, ההבדל בין זוגות נשואים לבין ידועים בציבור, זאת העובדה שבעוד שעל זוגות נשואים חל החוק של יחסי הממון בין בני הזוג, במקרה של ידועים בציבור חלה הלכת שיתוף – על פיה רכוש משותף יחולק בצורה שווה ואילו נכסים פרטיים של כל צד יישארו בבעלותו של אותו הצד.
יחד עם זאת, ישנם מקרים מסויגים – לדוגמא, במקרה בו אחד מבני הזוג מצליח להוכיח כי אותו נכס אישי בן הזוג הפך במהלך החיים המשותפים לנכס משותף.
חשוב לציין, שאי הסכמות סביב נושא זה יכולות לעלות במקרים רבים, לכן, ההמלצה עבור בני הזוג תהיה לפנות להליך גישור מקצועי אצל עורך דין שהוא גם מגשר – אשר בהליך זה, המטר התהיה לסייע לזוג לנסות ולהגיע להסכמות ביניהם – מה שיכול לחסוך הרבה כסף, זמן וכאב לב משני הצדדים.
במידה והתהליך לא יצלח, תמיד תישאר האופציה ההתחלתית שהיא לנקוט בצעדים משפטיים בבית המשפט לענייני משפחה – כך שבכל מקרה, אין באמת מה להפסיד מהפנייה להליך גישור ולא כדאי לוותר עליו.

מה קורה במקרה של פרידה בין זוג "ידועים בציבור" עם ילדים משותפים?

ראשית כל, בדומה לזוגות נישואין נושא מזונות הילדים מהווה כחובה גם על זוגות ידועים בציבור – למעשה, מדובר בחובה מתוקף היותם הורים ולא מתוקף הזוגיות שלהם.
ההבדל יבוא לידי ביטוי שדמי המזונות ישולמו בהתבסס על דין אישי והערכאה המשפטית מולה יש להתנהל בנושא היא בית הדין לענייני משפחה.
מעבר לכך, גם שאר החובות ההוריות של ידועים בציבור יהיה זהה לאלו של הורים שהינם נשואים. כך שבמקרה של פרידה, המשמורת אמורה להיות מחולקת בין בני הזוג – במקרים ובני הזוג לא יצליחו להגיע להסכמות ביניהם, הם יכולים לפנות להליך גישור במידה וגם בהליך זה הם לא יצליחו לגבש הסכמה, קיימת האפשרות לפנות לבית המשפט לענייני משפחה.

רוצים לשמוע עוד? שיחת ייעוץ והכוונה למעוניינים לעבור גישור - ללא עלות!

חשיבותו של הסכם ממון בין ידועים בציבור

כאמור, בני זוג ידועים בציבור עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם לא מעט אתגרים במקרה של פרידה. לכן, בכדי לנסות ולהימנע מאותם האתגרים ההמלצה היא "להקדים תרופה למכה" ולחתום על הסכם ממון ידועים בציבור.
הסכם שכזה, עליו שני בני הזוג אמורים לחתום בתחילה או במהלך הקשר, ימנע מהם את הצורך להתמודד עם סכסוכים והליכים משפטיים מורכבים במקרים בהם הם יחליטו להיפרד.
כמובן, שקיימת חשיבות גבוהה שהסכם ממון ישים דגש על כל הנושאים אשר עלולים להוות כצוהר למחלוקות ובין היתר: נושאים הקשורים לילדים המשותפים וההבחנה בין מה שנחשב  לנכסים משותפים לבין מה שנחשב כנכסים אישיים. 

לסיכום, בלא מעט מקרים בני זוג ידועים בציבור כלל לא מודעים לזכויות שלהם – כמו לדוגמא, הזכות לרשת את בן/ בת הזוג במידה ואף אחד מהם לא היה נשוי לבן או בת זוג אחרת ואין צוואה אשר קובעת אחרת. הזכויות הן עוד רבות ומגוונות והיכרות איתן בהחלט משמעותית וחשובה – כאשר, בחלק מהמקרים יש צורך גם לבצע פעולות כאלו ואחרות על מנת לקבל את הזכויות, לדוגמא: הצורך למלא טופס ייעודי בביטוח לאומי, לצורך קבלת הכרה כידועים בציבור, מצדו של אותו הגוף.

לכן, חשוב שכל זוג ידועים בציבור, יקפיד להבין בצורה מעמיקה את מלוא הזכויות שלו ואת הדרך באמצעותן הוא יכול לממש אותן.

מאיה שפירא מוסכם עורכת דין מגשרת

נכתב ובפיקוח - מאיה שפירא עורכת דין ומגשרת

מאיה מנהלת מרכז מוסכם לגישור גירושין, המרכז הגדול והמוביל בישראל בפריסה ארצית. מאיה משמשת כמנהלת המקצועית של המרכז ובעלת ניסיון של מעל ל15 שנים בתחום הגירושין.

לשיחת חינם עם מגשרת:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם: